Genel

TIBBİ ÇAYLARIN ÇEŞİTLERİ

Tıbbi bitki çayları tek bir drog içeren mono çaylar veya birden fazla drog içeren karısım çaylar seklinde olabilir. Kısmen parçalanmıs veya isenmis drog parçalarından olusan tıbbi çaylar, paket çaylar veya süzen poset çaylar seklindedir. Paket çaylar, Eczacılar ve Hekimler için Tıbbi Çay Reçeteleri seklinde hazırlanan formüllere ve hastanın gereksinimine göre hazırlanarak hastaya verilir. Süzen poset çaylar ise kullanım kolaylıgı saglamak için tek kullanımlık süzen posetler halindedir, tıbbi ve aromatik bitkilerden fabrikasyonla hazırlanmıs ve doze edilmistir. Instant Çaylar: Tıbbi bitkilerden hazırlanan ekstrelerden püskürtme yöntemi ile hazırlanırlar. Sıcak suda çabuk çözünmekle beraber, hazırlanırken uçucu yagları gider. Daha sonra da esansı ilave edilir. Yaklasık %20 kadar ekstre içerirler. Nem çekici olduklarından dikkatle saklanmalıdırlar. Granül Çaylar: Genellikle % 2-5 oranında tıbbi bitki ekstresi içeren, sekerli granüllerdir. Tasımıs oldukları sekerden dolayı diyabet hastaları için önerilmezler.

Temel Drog : Hazırlanan çayda istenen etkiyi olusturacak olan esas drog/droglara temel drog denir.

Yardımcı Drog : Aktif droga yardımcı olan, onun etkisini arttırarak sinerjik etki gösteren drogdur. Bir iki tane yardımcı drog seçilebilir.

Düzeltici Drog : Çayın lezzetini, kokusunu ve tadını düzelten droglardır. Bu droglar aktif ve yardımcı droglarla uygun olmalıdır.

Tamamlayıcı drog : Çay karısımına hastanın psikolojisini olumlu etkileyecek ancak diger drogların etkisini bozmayacak sekilde çayın dıs görünüsünü ve rengini düzelten droglardır. 

Tıbbi Bitkisel Çay karısımlarında iki veya üç temel drogun tek bir droga tercih edilmesi gereklidir. Yardımcı drogun en fazla iki olması istenir ki çaydan beklenen etkinin tam olarak görülüp görülmedigi saptanabilsin. Tad ve koku düzeltici veya renklendirici drog seçilirken mümkün oldugunca temel droga benzer etkili, tadı ve rengi aynı zamanda düzeltebilecek bitkiler tercih edilir. Hacim tamamlayıcı bitkiler çay karısımını uygun forma getirirler, karısımı homojen tutarlar ve uzun süreli depolama, paketleme sırasında karısımın homojen olmasını saglarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir